IŠ KUR MES ATĖJOME

 

Piniava

 

 Petro Juknevičiaus straipsnio, publikuoto 2012 m. kovo 17 d. „Tėvynės“ laikraštyje, santrauka

 

        1982 m., kasant daržą palei Lėvenį upės nuogulose buvo aptiktas itin retos formos raginis kaplys su skyle kotui. Tokie radiniai liudija apie nuolatinių stovyklaviečių vietas. Taigi, šiose vietose žmonių gyventa jau viduriniojo akmens amžiaus (mezolito) laikais (VIII-IX tūkstantmetis prieš Kristų).

        Rašytinės žinios apie Piniavą yra gana vėlyvos. Šimtmečius vykstant lietuvių kovoms su Livonijos ordinu, teritorija į šiaurę nuo dabartinio Panevėžio buvo apaugusi miškais, retai gyvenama. Tų senųjų girių palikimas – dabartinis Žaliosios miškų masyvas.

        Kaimo pavadinimas kildinamas iš lenkiško žodžio pniak, t.y. kelmas. Taigi, Piniava – Kelmynė. Lietuvinant virto Piniava. Karšto miškų istoriją tyrinėjęs M. Lukinas teigė, Kad Upytės pavieto šiaurinės dalies Mušos baseino karališkosios girios pramoniniu mastu pradėtos eksploatuoti XVI a, viduryje. To pasekoje, pirmiausia nukentėjo miškai, augę upių (Lėvenį, Mūšos) pakrantėse. Pradėjus intensyviau kirsti miškus, palei Lėvenį atsirado plotai. Viename iš jų ir kūrėsi piniaviečiai.

       1812 metų parapijų žemėlapyje dešiniajame Lėvenį krante iškirstame plote pažymėtas nedidelis kaimelis Pnievo (Piniava). Taigi, senoji Piniavos vieta yra už Lėvens, priešais dabartinę gyvenvietę. Piniavos valsčiaus centras buvo Maskvytiškio kaime.

        Iš 1870 m. sąrašo matyti, kad Piniava priskirta Nikolajevo bendrijai (kartu su Senojo Panevėžio ir Žvirgždynės kaimų gyventojais). Gyventojai valstiečiai – 22 valstybiniai ir 28 činčininkai. Be abejonės, pačioje Piniavoje buvo mažiau gyventojų.

        1865 m. Piniavoje įkurta rusiška pradžios mokykla, o apie 1880 m. carinė valdžia kaime įkurdino miškų urėdiją, o kaimą padarė valsčiaus centru. 1892 m. sąraše Piniava vadinama gyvenviete. 1902 m. čia nurodyti 3 gyvenamieji vienetai: dvi gyvenvietės su 6 ir 8 gyventojais bei sodyba su 8 gyventojais. XIX a. pabaigoje Piniavoje pastatytas valstybinis vandens malūnas. Vėliau jį nupirko ar buvo paskirtas valdyti Klišonas. Tarpukaryje malūną buvo nupirkęs M. Normantas, o 1940 m. nacionalizacijos dokumentuose randame Jankelio Milnerio pavardę.

        Piniava valsčiaus centru liko ir tarpukariu. 1923 m. kaime buvo 20 sodybų su 127 gyventojais. Piniavoje veikė Žalgirio miškų urėdija. 1925 m. išparceliuotas Piniavos Skynimuose buvęs valdiškas 51 ha sklypas. Sudaryti 9 sklypai kurti ūkiams.

        Piniava išaugo po Antrojo pasaulinio karo. 1944-1950 metais čia dar buvo valsčiaus centras, vėliau, iki 1976 metų, buvo Piniavos apylinkė. Po to kaimas priskirtas Karsakiškio apylinkei, dabar – Panevėžio seniūnijai. 1959 m. Piniavoje gyveno 88 gyventojai, 1979 m. jų skaičius išaugo iki 698, 1986 m. – iki 1004. 2012 m. pradžioje Piniavoje buvo 1148 gyventojai.

       

    DARŽELIO-MOKYKLOS ISTORIJA

 

       Darželio-mokyklos istorija prasidėjo 1985 metais. Kuomet dar Paliūniškio kolūkiui priklausiusioje Piniavos gyvenvietėje duris atvėrė dvidešimt penktoji Panevėžio rajone ikimokyklinė vaikų įstaiga – lopšelis-darželis „Pasaka“.

    1990 metais į lopšelio-darželio patalpas įkeliamos dvi, dar tuomet atskirai veikusios, Piniavos pradinės mokyklos klasės. Tai atsitiko dėl labai sumažėjusio vaikų skaičiaus lopšelyje-darželyje. Tais pačiais metais po darželio-mokyklos stogu įsikūrė ir Piniavos kaimo biblioteka.

      1995 metais Piniavos lopšelis-darželis „Pasaka“ buvo reorganizuotas į Piniavos darželį-mokyklą. Tuomet darželyje-mokykloje veikė keturios pradinio ugdymo klasės ir dvi ikimokyklinio ugdymo grupės. Nuo 1995 metų darželio grupes lankančių vaikų skaičius pradėjo augti. 1999 metais darželyje-mokykloje įsteigta priešmokyklinio ugdymo grupė. 1999 m. darželį-mokyklą lankė 100 vaikų: 50 mokinių ir 50 darželinukų.

      Nuo 2000 metų darželis-mokyklą nebegalėjo tenkinti apie 5 proc. tėvų prašymų priimti vaikus į ikimokyklinio ugdymo grupes.

      2008 m. buvo atlikta darželio-mokyklos pastato pastogės rekonstrukcija, kuomet pastato pastogėje buvo įrengta didelė aktų salė ir dvi ikimokyklinio ugdymo grupės. 2008 metų pabaigoje darželyje-mokykloje veikė 4 pradinio ugdymo klasės, 4 ikimokyklinio ugdymo grupės ir 1 priešmokyklinio ugdymo grupė, kurias lankė 127 vaikai, dirbo 16 pedagogų ir 16 techninio personalo darbuotojų. Darželiui-mokyklai nuo pat įkūrimo vadovauja direktorė Alvida Tamošiūnienė.

      Darželį-mokyklą lanko vaikai iš Piniavos, Paliūniškio, Tičkūnų, Šeškų, Ūtos, Maskvitiškių, Skynimų kaimų, Pasvalio r. Pumpėnų miestelio ir  Panevėžio miesto.

Panevėžio rajono savivaldybės tarybos 2012 m. lapkričio 15 d. spendimu Nr. T-206 pakeistas Piniavos darželio-mokyklos pavadinimas. Nuo 2013 m. sausio 1 d. Piniavos darželis-mokykla vadinasi Piniavos mokykla-darželis.

Panevėžio rajono savivaldybės tarybos 2021 m. vasario 25 d. spendimu Nr. T-42 Dėl Panevėžio r. Bernatonių mokyklos-darželio ir Panevėžio r. Piniavos mokyklos-darželio reorganizavimo, nuo 2021 m. Piniavos mokykla-darželis turi Bernatonių skyrių.